poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Dobre zdjęcie

W obiegowej opinii króluje slogan, że: aby zrobić dobre zdjęcie wystarczy mieć dobry aparat …
Tymczasem aparat jest tylko narzędziem w naszych rękach. Zakupienie nawet najdroższego sprzętu fotograficznego, nie gwarantuje nam, że zdjęcia w cudowny sposób zaczną zachwycać odbiorców i wygrywać w prestiżowych konkursach fotograficznych.
Niejednokrotnie okazuje się, że nasze fotografie wcale nie wychodzą najlepiej, nawet jeśli posiadamy super sprzęt. Dobre zdjęcie nie zależy od tego, jakiego użyjemy aparatu, ale w jaki sposób go użyjemy.
Fotografia wymaga w równej mierze zarówno wrażliwosci artystycznej jak i wiedzy technicznej. Bez umiejętności korzystania z aparatu, nawet najlepsze pomysły mogą zostać spalone. Wybór ustwień aparatu, obiektyw i każdy inny sprzęt mają ogromny wpływ na estetykę obrazu.
Niewątpliwie naszą przygodę z fotografią powinniśmy zacząć od przeczytania instrukcji obsługi aparatu. Jest to ważna czynność, w większości niestety pomijana przez użytkowników.
Kolejnym krokiem jest wybór odpowieniego kursu fotogaficznego. Należy się kierować przede wszystkim  proponowym program, dopasowanym do naszych zainteresowań i stopniem zaawansowania uczestników.
Dzięki kursom, nie musimy się przekopywać przez stosy literatury, w której nie możemy odrożnić na początku tego co ważne. Prowadzący z pewnością wyjaśni min. wpływ światła na wykonywane zdjęcie, zasady poprawnego naświetlania i komponowania, wytłumaczy trudniejsze terminy, a co najważniejsze wskaże metody, dzięki którym nauczysz się przenosić na zdjęcie nastrój chwili, zauważać i oddawać emocje.
Bardzo ważne jest, żeby wybrać kurs najbardziej odpowiadający naszym potrzebom i możliwościom. Osoby pragnące w krótkim czasie uzyskać dużą dawkę wiedzy niezbędnej do dalszego rozwoju swojej fotograficznej pasji, powinny wybrać szkolenie kilkugodzinne albo kurs weekendowy.
Ci, którzy korzystają z zapisu zero-jedynkowego w fotografii, powinni wybrać się na kurs fotografii cyfrowej, zaś miłośnicy techniki analogowej rozejrzeć sie za szkołą posiadającą ciemnię.
Osoby zapracowane w ciągu roku mogą rozwijać swoją wiedzę podczas kursów wakacyjnych (stacjonarnych albo wyjazdowych), zaś ci, którzy nie mogą wziąć udziału w wyznaczonych terminach, a chcą pogłębić swoją wiedzę fotograficzną, skorzystać z porad przy kupnie sprzętu, poddać ocenie swoje portfolio, lub dowiedzieć się więcej tylko o jednej konkretnej dziedzinie fotografii, powinni poszukać szkolenia indywidualnego.
Niewątpliwie każdy może dzisiaj znaleźć kurs właściwy dla siebie.
Kolejnym krokiem do poszerzania zdolności fotograficznych jest rozwój naszego postrzegania. Mając już niezbędną wiedzę, zdobytą na kursie fotograficznym, powinniśmy zacząć jednocześnie fotografować, korzystając czynnie z nabytej świeżo wiedzy, jak i oglądać dobrą fotografię.
W dzisiejszej rzeczywistości język obrazkowy nas po prostu zalewa. Pamiętajmy, żeby wybierać tylko dobre publikacje, zaglądać na dobre portale fotograficzne, oglądać fotografie prezentowane w renomowanych galeriach. Dzięki temu nie będziemy uczyli się fotografii na kiczu, ale od artystów i tym samym nasze zdjęcia osiągną wyższy poziom.
Z pewnością żaden pasjonat fotografii nie poprzestanie na tym etapie. Żeby „pójść dalej” trzeba dużo fotografować, ciągle szukając świeżego spojrzenia, własnego stylu i doskonalenia umiejętności technicznych.
Specjalną klasę szkoleń stanowią warsztaty i plenery fotograficzne. Podczas warsztatów fotograficznych teoria jest omawiana na podstawie wykonanego podczas szkolenia materiału fotograficznego oraz jako porady w trakcie zajęć. Uczymy się fotografii praktycznie, bazując na wcześniej zdobytej wiedzy, mierzymy się z konkretnymi problemami fotograficznymi.
Szybko przekonamy się, czy panujemy nad aparatem, czy wybieramy świadomie ustawienia, czy jednak stawiamy na przypadek i cieszymy się, że akurat „coś nam wyszło”. Podczas pracy warsztatwej nacisk jest położony na samo fotografowanie, pod okiem prowadzącego. Celem takich zajęć jest nabywanie przez kursanta doświadczenia.
Ostatni i chyba najbardziej interesujący dla już fotografujących osób może być kurs fotograficzny w postaci plenerów fotograficznych (jedno lub kilkudniowych).
Podczas zajęć prowadzonych w małych grupach, w atrakcyjnych wizualnie miejscach, kursanci uczą się dostrzegać interesujące sytuacje w otaczającej rzeczywistości, odchodzić od typowych schematów, radzić sobie w trudnych fotograficznie sytuacjach.
Wyjazdy plenerowe można uczyć nas fotografować zarówno architekturę, jak i akt artystyczny, odkrywać tajniki street foto albo zasad wykorzystania świateł studyjnych w plenerze. Dostarczają nam również wiedzy o tym jak pracują profesjonaliści.
Tutaj nie ma reguł, podpowiadających, co powinniśmy wybrać i w jakiej kolejności. Możemy szukać plenerów pod kątem tego, co nas interesuje i czy od prowadzacego się  możemy nauczyć czegoś dla nas wartościowego.
Po takiej edukcji, nie pozostaje nic innego, jak wydrukować portfolio i podejść do egzaminu do szkoły fotograficznej bądź wygrywać konkursy fotograficzne.

“artykuł pochodzi z serwisu www.artykuly.net.pl“.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz